Stanari prete, Dejan zaključao lift: Opšti haos na Voždovcu, ugradili kamere, gledaju ko će da ih prevari!
Lift, Foto: Anna Ross / AFP / Profimedia

svađa

Stanari prete, Dejan zaključao lift: Opšti haos na Voždovcu, ugradili kamere, gledaju ko će da ih prevari!

Kao upravnik zgrade kaže da je to jako stresan posao

Objavljeno:

Stanari višespratnice na Voždovcu su godinama plaćali konstantne popravke lifta sve dok profesionalni upravnik nije rekao da je dosta! Stanari su dali po 200 evra, lift je sređen, a onda je u njega ugrađen čip i mogu da ga pokrenu samo oni stanari koji su platili. Objavljen je čak i spisak stanova koji imaju pravo na vožnju, a ostali - kad plate mogu da se voze. To je poručio Dejan Đurađ Vujičić (64), profesionalni upravnik u Beogradu.

Zbog nedavne priče o profesionalnom upravniku koji je, uvođenjem specijalnih čipova za lift u zgradi, razbesneo stanare ali i pola Srbije, Dejan, diplomirani inžinjer, ispričao je za "Blic" zašto ovakav potez njegovog kolege, ne samo da nije za kritikovanje, već je od suštinske važnosti za svaku stambenu zajednicu.

"Izuzetno stresan i naporan posao"

Kao upravnik sa licencom, otkrio nam je i kako uspeva da pomiri suprotstavljene stavove, reši neplaćene račune ali i zašto je biti domaćin ne samo u svom stanu, već u čitavoj zajednici pravilo koje bi svako od nas trebao da poštuje.

"Ja sam profesionalni upravnik od početka nastanke ove delatnosti, što znači da sam 'pod stare dane' polagao ispite i među prvima stekao licencu br. 73, čini mi se, daleke 2017. Hteo sam na kraju svoje karijere, od stresnog posla višeg menadžmenta da uplovim u mirnu luku a i da nastavim porodičnu tradiciju, jer je moj otac, vojni penzioner, godinama bio predsednik ondašnjeg kućnog saveta... Nažalost pokazalo se da je ovo izuzetno stresan i naporan posao. Za ovih sedam godina već nas je napustilo nekoliko kolega. Srce im nije izdržalo", govori Dejan.

Iako zakon kaže da je za ovaj posao pored svih uslova, potrebna najmanje srednja škola, on tvrdi da je potrebno mnogo više - poznavanje psihologije ličnosti, veštine koje su karakteristične za najmanje srednji menadžment, veština komunikacija, tolerancija, kultura ophođena...

Zgrada
Zgradafoto: Beograd.rs

- Stranu sa kojom ste u komunikaciji u ovom poslu, ne možete da birate, zato morate da se prilagođavate. U zgradi uvek postoje oni koji vrše opstrukciju na svakom sastanku ili na vajber grupi. Komšije izbegavaju da se i sretnu sa njima, pa ne dolaze na sastanke. Zbog njih dvoje troje od recimo trideset, stambena zajednice može godinama da propada - objašnjava on.

Ugradnja čipova kao bitna stavka

Upravo zato, zbog takvih neodgovornih stanara dolazi do ugradnje sve popularnijih čipova za liftove.

U zgradi na Voždovcu, u kojoj je profesionalni upravnik, u kojoj, kaže, kada je došao, nije postojalo ni svetlo u hodniku, ugradnja čipova nije dočekana najbolje, ali je bila preko potrebna.

- U ovoj zgradi od šest spratova investitor nije završio ugradnju lifta. Postojalo je vozno okno, spoljnja vrata, šine i polovni motor ali nije bilo lifta za 32 stana i to je trajalo 13 godina. Trebalo je organizovati stanare, naći ponude i što ih je manje zainteresovanih da plate za lift, rata za plaćanje za ugradnju lifta bila je sve veća. Na kraju pristalo je samo 15 stanova od 32. Ovi ostalo otvoreno su pričali - 'neka oni plate i ugrade lift a mi pametni će da se vozimo'- , objašnjava on pa dodaje:

"Mi ugradismo lift. Tri meseca su se svi vozili. Oni pametni a mi naivne budale. E onda su došli tagovi sa čitačima. Lift su koristili samo oni koji su ga i platili. Naravno, svako ko je naknadno platio SZ-ci je mogao da koristi, ali kako su morali da plate duplu cenu u odnosu na ostale, to su naknado uradila samo dva stana", objašnjava nam on te otkriva da je upravo ugradnja takvih čipova zapravo poštena stvar - najpre zbog stanara koji uredno plaćaju sve svoje obaveze.

Kako je objasnio, vlasnici stanova pored naknade za profesionalnog upravnika, mesečno plaćaju usluga čišćenja, redovan servis lifta, kao i godišnji pregled lifta radi dobijanja atesta o bezbednom korišćenju. Ova sredstva u Beogradu se naplaćuju putem uplatnica "Infostana", a zatim se jednom mesečno prebacuju na račun stambene zajednice.

"Najvažniji je domaćinski pristup problemu"

Iako su po zakonu, stanari i suvlasnici zgrade, mnogi nisu svesni ovakve činjenice.

"Vlasnici posebnih delova stambene imaju obavezu održavanja iste, ali još uvek postoje mišljenja da će neko drugi da dođe i da im popravi cevi, ugradi vrata, zameni napuklu kanalizacionu cev... Veoma je teško dogovoriti se stanarima da plaćaju iznose za održavanje. Tu su potrebne veštine upravnika. Najvažniji je domaćinski pristup problemu. Znači planiranje i štednja. Stalna štednja. Kada lift mora da se isključi zbog dotrajalosti, dešava se da treba odmah da se plati po 500-1.000 evra po stanu. Pa ko ima te pare? Znači rešenje je štednja - biti domaćin u svojoj zgradi kao da je vaša privatna kuća", govori on.

Zbog čipova za lift dobijao i pretnje

Uz osvrt na jezivu situaciju u kojoj mu je komšija zbog ugradnje čipova za lift pretio nožem i unosio mu se u lice, naš sagovornik je otkrio da švercovanja u liftu nisu retkost, ali da ih efikasno rešava.

- Desi se da stanar koji ima čip da na korišćenje komšiji koji nema, ali tu su kamere koje su direktno uperene u lift, tako da se svaka prevara, nakon nekog vremena, otkrije i reši. Ali svakako da postoje i oni koji su probali nasiljem da reše stvar - objašnjava Dejan pa dodaje da sve neplatiše predaju advokatima za prinudnu naplatu, dok "Infostan" preuzima ovu aktivnost u okviru svojih usluga.

Bonus video:

00:27

Zgrada u Ljubljani u kojoj je živeo Bora Čorba

(Espreso/Blic/Gordana Vuksanović/Preneo D.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.